Pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego

Uroczystego odsłonięcia pomnika autorstwa Józefa Kopczyńskiego dokonano 4 września 1978 roku podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego. Pomnik stanął na zachodnim brzegu jeziora Jelonek, na dziedzińcu…

Czytaj więcej »

Stary Ratusz

W budynku mieszczą się obecnie Urząd Stanu Cywilnego oraz biura i sale sesyjne Rady Miasta Gniezna. Wybudowany w roku 1830 w stylu klasycystycznym według projektu…

Czytaj więcej »

Miejski Ośrodek Kultury

Mieści się w XIX-wiecznym budynku dawnej siedziby gnieźnieńskiej loży masońskiej U Sześcianu Uwiecznionego. Utworzony w 1954 roku ośrodek do dziś aktywnie kształtuje i wspiera inicjatywy…

Czytaj więcej »

Urząd Miejski

Stworzony dla urzędników „landratury” (Landradsamt), czyli pruskiego starostwa powiatowego, budynek wzniesiony w latach 1898-1900. W 1902 roku rozbudowany o nowe skrzydło mieszczące Powiatową Kasę Oszczędności.…

Czytaj więcej »

Parki przydworcowe

Park im. Tadeusza Kościuszki powstał w pierwszej dekadzie XX wieku. Znajdują się w nim dwa pomniki: ku czci poległych w latach II wojny światowej (w…

Czytaj więcej »

Kościół św. Wawrzyńca

Jest to jedna z najstarszych budowli w mieście. W dokumencie wydanym przez Bolesława Pobożnego w 1255 roku mowa jest o drewnianym kościele parafialnym. Obecna świątynia…

Czytaj więcej »

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Muzeum zlokalizowane na Wzgórzu Lecha tuż obok katedry jest spadkobiercą dawnego skarbca katedralnego. Kielichy, puszki, monstrancje, pacyfikały, pierścienie biskupie oraz obrazy, niezliczone rzeźby i zabytkowe…

Czytaj więcej »

Kościół św. Jerzego

Zbudowany najprawdopodobniej jeszcze w X wieku na dawnym miejscu kultu pogańskiego. Na uwagę zasługuje rzeźba na fasadzie budynku, wykonana przez Marcina Rożka w 1936 roku,…

Czytaj więcej »

Wzgórze Lecha

Historyczne wzniesienie będące najstarszą częścią Gniezna. Domniemane miejsce pogańskiego kultu, co potwierdzają odkrycia archeologiczne. W X wieku wzniesiono tu kościół, podniesiony w 1000 roku do…

Czytaj więcej »

Kościół św. Jana Chrzciciela

Określany trzema literami „N” – najstarszy, najmniejszy i najpiękniejszy. Jednonawowa budowla wzniesiona w połowie XIV wieku, równocześnie z katedrą gotycką. W prezbiterium zachowana oryginalna polichromia…

Czytaj więcej »

Fragmenty murów miejskich

W końcu XIII lub na początku XIV wieku miasto otoczone zostało murami obronnymi. Posiadały obwód 850 m i trzy bramy: Tumską (Poznańską), Toruńską i Pyzdrską…

Czytaj więcej »

Dolina Pojednania

Park położony w dolinie pomiędzy dwoma wzgórzami – Panieńskim (Rynek) i Świętojańskim, czyli Górą Krzyżacką. W czasie obchodów Tysiąclecia Zjazdu Gnieźnieńskiego przedstawiciele pięciu państw posadzili…

Czytaj więcej »

Straż Pożarna

Istniejący budynek Straży Pożarnej zlokalizowany jest na miejscu dawnego cmentarza żydowskiego. XIX-wieczny kirkut, zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej i zlikwidowany w 1945 roku,…

Czytaj więcej »

Parowozownia

Mieszczący się przy ul. Składowej, rozbudowany w latach 1872-1945, największy w Europie kompleks parowozowni.

Czytaj więcej »

Budynek sądu

Zabytkowy budynek autorstwa berlińskich architektów Hermanna i Shultze, wzniesiony w latach 1878-1881 w tzw. Rundbogenstilu – w stylu arkadowym, który był wykorzystywany z upodobaniem w…

Czytaj więcej »

Koszary przy ul. Wrzesińskiej

Zabytkowe budynki pokoszarowe, dawne miejsce stacjonowania 12. pułku dragonów pruskich. Koszary wybudowano w latach 1889-1892. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w koszarach do 1922 roku…

Czytaj więcej »

Kościół garnizonowy

Powstał w XIX wieku jako zbór ewangelicki według projektu W. Schildnera, budowie patronował król pruski Fryderyk IV. Ozdobą świątyni są drzwi z wizerunkami aniołów zaprojektowane…

Czytaj więcej »

Akropol Bohaterów

Zlokalizowane na cmentarzu św. św. Piotra i Pawła w Gnieźnie miejsce pamięci poległych w Powstaniu Wielkopolskim, z wieńcem 52 powstańczych mogił oraz modernistycznym pomnikiem (odsłoniętym…

Czytaj więcej »

Kościół św. Trójcy (farny)

Oprócz zegara słonecznego i cennych witraży świątynia może poszczycić się piękną późnobarokową amboną w kształcie łodzi, pochodzącą z drugiej połowy XVIII wieku. W przeszłości kościół…

Czytaj więcej »

Stadion Miejski (żużlowy)

Stadion żużlowy w Gnieźnie powstał w latach 50. XX wieku w miejsce wybudowanego w latach 20. hipodromu, na którym odbywały się m.in. Jeździeckie Mistrzostwa Polski.…

Czytaj więcej »

Jezioro Jelonek

Malownicze jezioro okalające stare miasto od zachodu. Do jeziora przylega Park Piastowski, z bogatym drzewostanem, alejkami spacerowymi oraz miejscem do treningów na wolnym powietrzu (street…

Czytaj więcej »

Park Miejski

Park Miejski – zabytkowy park położony pomiędzy ulicami Konikowo, Sobieskiego, Parkową i aleją Marcinkowskiego. Początki obiektu sięgają roku 1798, kiedy to założono zieleniec na terenie…

Czytaj więcej »

Linie starej zabudowy

Na powierzchni Rynku widoczne są elementy granic wytyczonych czerwoną cegłą. Przedstawiają one zarys budynków, które mieściły się na Rynku przed wielkim pożarem Gniezna w 1819…

Czytaj więcej »

Drzwi Gnieźnieńskie

Znajdujące się od chwili powstania w archikatedrze gnieźnieńskiej, odlane z brązu drzwi wykonano w latach 70. Lub 80. XII wieku. Drzwi opowiadają za pomocą 18…

Czytaj więcej »

Pałac Arcybiskupi

Rezydencja metropolitów gnieźnieńskich i prymasów Polski zbudowana w 1830 roku według projektu Karla F. Schinkla, przebudowana w 1928 roku. Podczas swoich wizyt W latach 1979…

Czytaj więcej »

Klasztor oo. Franciszkanów

Kościół (z dawnym oratorium Klarysek) i klasztor Franciszkanów znajduje się na Wzgórzu Panieńskim. W średniowieczu był to zespół klasztorno-kościelny łączący budowle dla męskiej i żeńskiej…

Czytaj więcej »

Park Piastowski

W latach 1959-63, na terenach wokół jeziora Jelonek, powstał Park Piastowski. W zachodniej części parku, znajdował się amfiteatr, miasteczko drogowe oraz harcerska kolejka wąskotorowa –…

Czytaj więcej »

Pomnik Bolesława Chrobrego

Pomnik poświęcony pierwszemu koronowanemu władcy Polski znajdujący się pomiędzy ul. Jana Łaskiego a katedrą. Autorem pochodzącej z 1985 roku rzeźby jest Jerzy Sobociński, który odtworzył…

Czytaj więcej »