Żużlowiec
Żużel od momentu pojawienia się w Gnieźnie w 1948 roku, jest najpopularniejszą dyscypliną sportową w mieście. Pierwszy klub żużlowy – SKS Start – utworzono tu…
Żołnierz pruski
Jednym z najciekawszych obiektów z czasów zaborów są wybudowane w latach 70. XIX wieku koszary wojskowe przy ul. Sobieskiego. Do dziś zachował się tylko jeden…
Woj piastowski
Woj w czasach Piastów był doskonale wyszkolonym i uzbrojonym wojownikiem – członkiem drużyny książęcej. Wojowie bronili ziem swoich władców oraz uczestniczyli w wyprawach wojennych. Problemem,…
Szofer
W 1919 roku bracia Maksymilian i Klemens Waberscy zakładają w Gnieźnie fabrykę wozów, powozów i bryczek. Trzy lata później powstaje warsztat samochodowy, w którym remontuje…
Strażak
Gniezno było boleśnie doświadczane przez pożary. Pierwsza duża klęska nawiedziła nowożytne miasto w 1503 roku. Natomiast w roku 1613 największy z dotychczasowych pożarów zniszczył niemal…
Skryba
Na przestrzeni wieków w Gnieźnie pracowało wielu skrybów, czyli osób piszących i przepisujących rozmaite księgi. Wielu z nich było z pewnością członkami pobliskiego klasztoru oo.…
Rajca Miejski
Najprawdopodobniej w 1239 roku doszło do lokacji Gniezna na prawie niemieckim, co zapoczątkowało dynamiczny rozwój miasta na Wzgórzu Panieńskim. Zarząd nad miastem sprawowali rajcowie, czyli…
Powstaniec wielkopolski
28 grudnia rozpoczęło się wyzwalanie Gniezna spod zaboru pruskiego. Gnieźnianie przyłączyli się tym samym do Powstania Wielkopolskiego, jednego z nielicznych zwycięskich polskich powstań. Po wyzwoleniu…
Napoleon
3 listopada 1806 roku do Gniezna wkroczyły wojska francuskie cesarza Napoleona Bonaparte. Okres rezydowania w Polsce wojsk Napoleona dawał nadzieję na odzyskanie niepodległości po latach…
Murarz
W latach 1820-1915 trwa odbudowa centrum miasta po pożarze. Zmieniono układ przestrzenny Gniezna, m.in. odsłonięto widok z rynku na katedrę. Powstało wiele solidnych murowanych kamienic,…
Medyk
W latach 1708-1720 mieszkańców Gniezna dziesiątkowała wielka zaraza. Wierzono, że jej źródłem było tzw. morowe powietrze. Nie znano sposobów leczenia, jedynym przeciwdziałaniem była izolacja chorych.…
Kolejarz
W 1872 roku przy nowo powstałej stacji kolejowej na trasie Gniezno–Toruń wybudowano parowozownię: zajezdnię oraz miejsce naprawy i konserwacji lokomotyw parowych. Kilkukrotnie rozbudowana parowozownia to…
Hokeista
Nie wszyscy wiedzą, że Gniezno to miasto z dużymi tradycjami w dziedzinie… hokeja na trawie. Założony w roku 1915 klub sportowy Stella (z łacińskiego „gwiazda”),…
Degustator
W 1888 roku powstała w Gnieźnie Wytwórnia Wódek i Likierów Bolesława Kasprowicza. Do lat 30. XX wieku słynęła na całą Europę z wysokiej jakości trunków.…
Bogaty Kupiec
Przełom XV i XVI oraz XVI wieku, to dla Gniezna okres rozkwitu związany ze wzrostem znaczenia miasta w handlu międzynarodowym między Wschodem i Zachodem. W…