Żużlowiec

Żużel od momentu pojawienia się w Gnieźnie w 1948 roku, jest najpopularniejszą dyscypliną sportową w mieście. Pierwszy klub żużlowy – SKS Start – utworzono tu…

Czytaj więcej »
Żołnierz pruski

Żołnierz pruski

Jednym z najciekawszych obiektów z czasów zaborów są wybudowane w latach 70. XIX wieku koszary wojskowe przy ul. Sobieskiego. Do dziś zachował się tylko jeden…

Czytaj więcej »

Woj piastowski

Woj w czasach Piastów był doskonale wyszkolonym i uzbrojonym wojownikiem – członkiem drużyny książęcej. Wojowie bronili ziem swoich władców oraz uczestniczyli w wyprawach wojennych. Problemem,…

Czytaj więcej »

Szofer

W 1919 roku bracia Maksymilian i Klemens Waberscy zakładają w Gnieźnie fabrykę wozów, powozów i bryczek. Trzy lata później powstaje warsztat samochodowy, w którym remontuje…

Czytaj więcej »

Strażak

Gniezno było boleśnie doświadczane przez pożary. Pierwsza duża klęska nawiedziła nowożytne miasto w 1503 roku. Natomiast w roku 1613 największy z dotychczasowych pożarów zniszczył niemal…

Czytaj więcej »

Skryba

Na przestrzeni wieków w Gnieźnie pracowało wielu skrybów, czyli osób piszących i przepisujących rozmaite księgi. Wielu z nich było z pewnością członkami pobliskiego klasztoru oo.…

Czytaj więcej »

Rajca Miejski

Najprawdopodobniej w 1239 roku doszło do lokacji Gniezna na prawie niemieckim, co zapoczątkowało dynamiczny rozwój miasta na Wzgórzu Panieńskim. Zarząd nad miastem sprawowali rajcowie, czyli…

Czytaj więcej »
Powstaniec Wielkopolski

Powstaniec wielkopolski

28 grudnia rozpoczęło się wyzwalanie Gniezna spod zaboru pruskiego. Gnieźnianie przyłączyli się tym samym do Powstania Wielkopolskiego, jednego z nielicznych zwycięskich polskich powstań. Po wyzwoleniu…

Czytaj więcej »
Napoleon

Napoleon

3 listopada 1806 roku do Gniezna wkroczyły wojska francuskie cesarza Napoleona Bonaparte. Okres rezydowania w Polsce wojsk Napoleona dawał nadzieję na odzyskanie niepodległości po latach…

Czytaj więcej »

Murarz

W latach 1820-1915 trwa odbudowa centrum miasta po pożarze. Zmieniono układ przestrzenny Gniezna, m.in. odsłonięto widok z rynku na katedrę. Powstało wiele solidnych murowanych kamienic,…

Czytaj więcej »

Medyk

W latach 1708-1720 mieszkańców Gniezna dziesiątkowała wielka zaraza. Wierzono, że jej źródłem było tzw. morowe powietrze. Nie znano sposobów leczenia, jedynym przeciwdziałaniem była izolacja chorych.…

Czytaj więcej »

Kolejarz

W 1872 roku przy nowo powstałej stacji kolejowej na trasie Gniezno–Toruń wybudowano parowozownię: zajezdnię oraz miejsce naprawy i konserwacji lokomotyw parowych. Kilkukrotnie rozbudowana parowozownia to…

Czytaj więcej »

Hokeista

Nie wszyscy wiedzą, że Gniezno to miasto z dużymi tradycjami w dziedzinie… hokeja na trawie. Założony w roku 1915 klub sportowy Stella (z łacińskiego „gwiazda”),…

Czytaj więcej »

Degustator

W 1888 roku powstała w Gnieźnie Wytwórnia Wódek i Likierów Bolesława Kasprowicza. Do lat 30. XX wieku słynęła na całą Europę z wysokiej jakości trunków.…

Czytaj więcej »

Bogaty Kupiec

Przełom XV i XVI oraz XVI wieku, to dla Gniezna okres rozkwitu związany ze wzrostem znaczenia miasta w handlu międzynarodowym między Wschodem i Zachodem. W…

Czytaj więcej »