Posągi koronowanych w Gnieźnie, pierwszych 5 królów Polski, postaci z 2 piastowskich legend, 4 edukacyjne makiety oraz 8 tablic informacyjnych i 3 infokioski wchodzą w skład Traktu Królewskiego – najnowszego szlaku turystycznego w Pierwszej Stolicy Polski. „Przewodnikami” pomiędzy poszczególnymi elementami Traktu zostały, skierowane do najmłodszych turystów, rzeźby 15 królików – nawiązujących do najważniejszych wydarzeń z historii miasta.
Trakt Królewski to świetna okazja, by dotrzeć również do dotychczas pomijanych zakamarków Gniezna. Długa, na ok. 6,5 km, trasa łączy najciekawsze zabytki i miejsca Gniezna – oprócz doskonale znanej katedry czy starówki prezentując Turyście również te rzadziej do tej pory odwiedzane miejsca, jak np. kościoły św. Jana, św. Trójcy i św. Wawrzyńca, parki, czy secesyjne kamienice w centrum.
Trasa opowiada o stołeczności Gniezna przez prezentowanie najważniejszych piastowskich legend i sylwetek pierwszych polskich królów, koronowanych w miejscowej katedrze – przy okazji informując turystów o mijanych po drodze zabytkach.
Wizerunki królów, królików oraz legend w kwietniu 2017 r. wybrał sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Stanisława Radwańskiego – artysty rzeźbiarza i rektora ASP w Gdańsku. Zwycięskie projekty rzeźb, wraz z 4 makietami edukacyjnymi odlane są w brązie. Nowy gnieźnieński szlak uzupełniają tablice informacyjne, interaktywne infokioski, papierowy przewodnik i aplikacja mobilna.
Łączny koszt Traktu to 4 185 750 zł, z czego 2 149 939 zł to środki pozyskane w ramach projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Liderem projektu, którego partnerem jest Miasto Gniezno, jest Wielkopolska Organizacja Turystyczna.